Růženčina zahrádka

U dvou kocourů, kam dál?Pěšky:

9,9 km (3 hod. 56 min.) po zelené turistické značce (začíná u autobusového nádraží).

Autem:

Z Harrachova pokračujte na Horní Mísečky vzdálené 38 km (33 min. jízdy). Z místního parkoviště je Růženčina zahrádka vzdálena 4,7 km (1 hod. 41 min. pěší chůze). Cestu vám může zkrátit také lanovka z Míseček na Medvědín.
Trocha krkonošské mystiky: Růženčinu zahrádku tvoří nepravidelný kamenný kruh tvarem připomínající květ růže o průměru zhruba 20 až 25 metrů, ke kterému dodnes neexistuje přesvědčivě potvrzená zmínka o původu ani účelu jeho vybudování.

Podle jedné teorie jde o kultovní místo lidu popelnicových polí, datované do 7. století před naším letopočtem. Další prameny hovoří o tom, že byl kamenný val postaven na počest návštěvy majitelů jilemnického panství, knížete Harracha a jeho manželky, kteří na tomto místě odpočívali. Příznivci tradičního bylinkářství vidí v kruhu příhodné místo pro pěstování horských léčivých rostlin (na místě je naleziště vzácného druhu lišejníku pukléřky islandské). A pokud dáváte přednost starým legendám, vzpomeňte si na výletě na nešťastnou lásku komtesy Růženy a myslivce, kteří se před jeho tragickou smrtí scházeli údajně právě na tomto místě.