Nový Svět 134, 512 46, Harrachov

Ozubnicová trať – zubačka

Vlak v horách U Dvou Kocourů
Zažijte adrenalin na nejstrmější železniční trati v Česku, vedoucí z Tanvaldu do Harrachova. Tato trať, prohlášená za kulturní památku, nabízí unikátní jízdu přes pět tunelů a vysoký most přes řeku Jizeru. Na sedmi kilometrech překonáte 235 výškových metrů a historické jízdy s původní soupravou vám přinesou nostalgické vzpomínky. A pokud máte chuť na delší dobrodružství, můžete pokračovat až do polského střediska Szklarska Poreba a navštívit nejvýše položenou polskou železniční zastávku Jakuszyce.

Pěšky:

3,1 km (1 hod.) od hlavní silnice po červené turistické značce k nádraží v Harrachově.

Autem:

3,4 km (7 min.)

Adrenalinovou projížďku nejstrmější železniční tratí v Česku nabízí ozubnicová trať Tanvald–Kořenov–Harrachov. Dřívější lokomotiva tento horský úsek překonávala pomocí ozubeného kola. To už dnešní vlaky nepotřebují, ale nostalgický zážitek si můžete dopřát při jedné z častých historických jízd původní soupravou.

Dvanáct kilometrů trati vede pěti tunely a nabízí natolik unikátní zážitek z jízdy, že byla její část Tanvald–Kořenov prohlášena za kulturní památku. V tomto úseku na pouhých sedmi kilometrech překonáte 235 výškových metrů a možná budete bojovat s lehkou závratí při přejezdu 26 metrů vysokého mostu přes řeku Jizeru.

A když už jsme u rekordů, cestu si můžete protáhnout až do polského horského střediska Szklarska Poreba. Zažijete tak ještě jedno „nej“, a to nejvýše položenou polskou železniční zastávku Jakuszyce.

Podobné příspěvky